Bratislava 8. januára (TASR) – Nový zákon o odpadoch v praxi zlikviduje recyklačný priemysel na Slovensku a bude znamenať koniec separácie odpadov. Tvrdí to poslanec NR SR Peter Muránsky.
Muránsky dnes spolu s poslancom Mariánom Radošovským (KDH) na pôde Národnej rady SR kritizovali návrh úplne nového zákona, ktorý na svojom poslednom minuloročnom zasadnutí schválila vláda a smeruje do parlamentu. Ten by sa ním mal zaoberať už na svojej januárovej schôdzi.
Muránsky pripomenul, že Slovensko má so separovaním už dnes problémy, keď sa napríklad recykluje iba 20 percent odpadov z obalov. Situácia sa podľa neho po prijatí zákona ešte zhorší. „Nebude to mať kto zaplatiť,“ zdôvodnil.
Nová odpadová legislatíva, s ktorou prišiel minister životného prostredia Peter Žiga (Smer-SD), ruší Recyklačný fond (RF) a platenie recyklačných poplatkov výrobcami a dovozcami. Zavádza princíp ich rozšírenej zodpovednosti. Za výrobok majú byť zodpovední od jeho uvedenia na trh až po likvidáciu.
Zhodnocovanie odpadu majú dostať na starosť Organizácie zodpovednosti výrobcov (OZV). Systém podľa Muránskeho nebude funkčný.
Je presvedčený, že by aj naďalej mal fungovať Recyklačný fond, ktorý považuje za transparentný systém, lebo sú v ňom zastúpení štát, výrobcovia, obce aj mestá. Vie si však predstaviť, že by ho nahradil takzvaný "clearingový" účet.
„Za každý prúd odpadov by sa do neho platil vyhláškou stanovený poplatok a z tohto poplatku by pre každý prúd odpadov boli preplácané náklady na zber, prepravu a spracovanie toho, ktorého druhu odpadu,“ priblížil. Taký systém podľa neho fungoval v minulosti v Rakúsku a v súčasnosti je v Nemecku.
Muránsky sa domnieva, že návrhom zákona súčasné vedenie rezortu vyšlo v ústrety konkrétnym podnikateľom v zahraniční a povedie k monopolizácii trhu.
„Ja hovorím, že cez tento zákon bol aj náš recyklačný priemysel na Slovensku predaný do zahraničia, že to má svoj skrytý význam, prečo je to takto koncipované a prečo to takto pán minister urobil,“ uviedol.
Podľa poslanca Mariána Radošovského reforma Žigu „znetvoruje“ celé prostredie v odpadovom hospodárstve. „Má byť nielen podnikateľské, ale má aj slúžiť všetkým zúčastneným. Takýto duch zákona nie je dodržaný,“ kritizoval.
Obáva sa, že Slovensko nebude aj naďalej plniť záväzky voči Európskej únii, čo bude mať pre našu krajinu finančný dôsledok. „Krajiny, ktoré k tomu takto laxne pristúpili, sú pod permanentným tlakom Bruselu za nedodržiavanie záväzkov. Najmarkantnejší príklad je Taliansko,“ upozornil.
Podľa Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR nehrozí nedostatok financií v systéme triedeného zberu odpadov po zavedení rozšírenej zodpovednosti výrobcov a dovozcov.
„Práve systém zodpovednosti výrobcov, vrátane financovania triedeného zberu odpadov z vyhradených výrobkov, nastavený v návrhu nového zákona o odpadoch a nastavenie zmluvných vzťahov je transparentný spôsob ako zviditeľniť celý systém zmluvných vzťahov medzi výrobcami a subjektmi, ktoré budú na základe zmluvy s nimi nakladať s jednotlivými vyhradenými prúdmi odpadov,“ reagoval envirorezort na slová Muránskeho.
MŽP v zaslanom stanovisku pripomína, že navrhovaný zákon ukladá výrobcom presne definované povinnosti. „Počnúc registráciou do Registra výrobcov, čo je podmienka uvádzania výrobkov na slovenský trh, pričom v prípade, že sa výrobca nezaregistruje a uvádza aj napriek tomu svoje výrobky na trh, ide jednak o porušenie zákona, ale následne povinnosti za takéhoto výrobcu prechádzajú na distribútora týchto výrobkov.“
V prípade, že výrobca nebude svoje povinnosti plniť v medziach zákona, je v zákone nastavený systém kontroly cez orgány štátneho dozoru a sankčné mechanizmy, ako postihovať takéto subjekty. Envirorezort zdôraznil, že práve výrobca je ten subjekt, ktorý musí niesť zodpovednosť, vrátane finančnej, za výrobky a odpady z nich, a to prostredníctvom nastavenia zmluvných vzťahov s jednotlivými subjektmi.
„Spracovatelia a recyklátori nie sú nositeľmi zodpovednosti za výrobky uvádzané na trh, ich činnosť je čisto podnikateľsky zameraná a ich prvoradým záujmom je získanie vstupnej suroviny do ich zariadenia. Preto nie je na mieste názor, že spracovatelia sú tie subjekty, ktoré majú byť zodpovedné za nakladanie s odpadom z výrobkov,“ reagovalo ďalej ministerstvo.
Zákon z pohľadu envirorezortu docieli, že dôjde k nárastu triedeného zberu komunálnych odpadov v obciach. Očakáva tiež zvýšenie miery recyklácie komunálnych odpadov, nakoľko sa zavádza zákaz ukladania na skládky vytriedených zložiek komunálnych odpadov a taktiež povinnosť výrobcov plniť zberový podiel pre odpady z obalov, ktoré sú súčasťou komunálnych odpadov.
„Práve zachovanie Recyklačného fondu, alebo zriadenie jedného clearingového centra by viedlo k monopolizácii trhu a netransparentnosti celého systému odpadového hospodárstva,“ argumentuje envirorezort.
Recyklačný fond vníma MŽP ako „prežitý a nefunkčný“ prvok, ktorý si splnil svoju historickú úlohu, čo bolo vybudovanie dostatočných recyklačných kapacít na území SR. „Práve legislatíva EÚ požaduje od členských štátov zavedenie dôsledného systému rozšírenej zodpovednosti výrobcov, čo nový zákon o odpadoch plne rešpektuje a napĺňa,“ uzavrelo svoje stanovisko ministerstvo.
0